PORADY

DBANIE O HIGIENĘ USTNĄ NIEMOWLĄT

Higiena ustna dzieci jest bardzo ważna. Chyba każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało ładne, białe i zadbane ząbki, proste i zdrowe. Jako dziecko miałam bardzo krzywe zęby i tylko dzięki staraniom rodziców, a szczególnie mamy mam teraz proste zęby i zdrowe.

O ząbki trzeba dbać nawet wtedy gdy jeszcze ich nie widać. Czy wiecie, że noworodki rodzą się z ukształtowanymi już zębami, które są pod dziąsłami? Zęby teraz tylko muszą się przebić. U niemowląt warto dziąsła przecierać przegotowaną wodą, by oczyścić dziąsła i środek buzi od resztek pokarmu i mleka. Warto to robić regularnie, by dziecko przyzwyczaiło się do takiego zabiegu.

Ząbkowanie

Jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych zębów warto zainwestować w gryzaczki. Szczególnie polecam gryzak Sophia. Moje dzieciaki go uwielbiały, w 4 i 5 miesiącu wręcz „zażerały się nim” i nie rozstawały się z nim. Przez chwilę gryzakie te zastąpiły im zabawki i były świetnym zajęciem w podróżach samochodem i w wózku. Gryzaki są potrzebne, by masować dziąsła, które swędzą, często są opuchnięte i bolące. Jeśli niemowlak ma już rozszerzoną dietę warto pomyśleć o wprowadzeniu pokarmów stałych. Dzieciom, którym szybko zostały wprowadzone pokarmy stałe i zmuszone były gryźć szybciej wybiły się ząbki i zapewne sprawiło im to więcej ulgi. Prawidłowe żucie ma wpływ także na rozwój mowy. Warto więc w odpowiednim momencie odstawić papki i zmielone zupki. Zanim pojawi się pierwszy ząbek warto zainwestować w pierwszą „niby szczotkę do zębów”, która także służy masowaniu dziąseł, ale także przygotowuje niemowlęta do trzymania szczoteczki i nauki mycia ząbków. Warto dawać takie szczoteczki w porach, gdy dziecko później będzie myło ząbki.

Gdy pojawi się pierwszy ząbek…

Pierwszy ząb powinien pojawić się między 4 a 12 miesiącem życia. Pierwsze ząbki u większości dzieci pojawiają się między 5 a 8 miesiącem życia. Na ząbkowanie mają wpływ geny, masa urodzeniowa, termin porodu, sposób karmienia i stan zdrowia dziecka. U moich dzieci pierwsze ząbki pojawiły się w 7 miesiącu, natomiast u koleżanki synka już w 4. Gdy pojawi się pierwszy ząbek warto go przemywać szczoteczką do pierwszych ząbków z przegotowaną wodą. Osobiście używałam takich szczoteczek, które się nakłada na palec. Było to wygodne dla mnie i dla dziecka. Moje dzieci bardzo lubiły tę szczoteczkę, ponieważ po umyciu ząbka lub ząbków masowałam nią także dziąsła dzieci.  Gdy dzieci miały więcej zębów stosowałam gryzaki, które wkładałam do lodówki (nie zamrażalki!), zimno sprawiało dzieciom ulgę i bardzo je lubiły.

Gdy pojawiły się 4 ząbki zmieniłam szczotkę na „normalną”, ponieważ dzieci mnie strasznie gryzły w palca podczas szczotkowania i mycie zębów nie było przyjemne dla mnie. Zainwestowałam także w pastę do zębów. Kupiłam pastę  taką bez fluoru od pierwszego ząbka. Od tego czasu dzieci myją ząbki z moją pomocą, a później daję im chwilę na pomasowanie dziąseł, czyli po prostu same szczotkują sobie zęby i dziąsła. Uwielbiają pierwszą pastę, bo im smakuje, dlatego na szczotkę kładę naprawdę malutko pasty, wręcz ledwo dotykam szczotki pastą.

Jak dbać o zdrowe zęby?

Nie wolno dawać dzieciom słodyczy, ponieważ to słodycze powodują próchnicę zębów. Wiele rodziców nie dba o zęby mleczne, ale gdy stają się czarne wygląda to naprawdę brzydko. Warto więc zadbać o zęby już od najmłodszych lat i słodycze zastąpić owocami i warzywami oraz pestkami.

Warto wiedzieć

Przerwa między jedynkami u niemowląt to normalna sprawa. Nie warto się nią przejmować. Warto wiedzieć także, że zęby mleczne nie są wyznacznikiem tego jak będą wyglądały zęby stałe. Jeśli Twoje dziecko ma krzywe zęby mleczne nie oznacza to, że zęby stałe takie będą i odwrotnie. Jeśli jednak Cię to męczy warto wybrać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *