PORADY

JAK KĄPAĆ? MOJE MINI PORADY

Gdy byłam w ciąży szukałam artykułów na temat higieny noworodków i niemowląt. Czułam się zagubiona i nie wiedziałam jak mam zajmować się swoimi dziećmi. Dużo czytałam na ten temat i dziś chcę się z Wami podzielić moją wiedzą. 

Wanna

Woda w wannie powinna mieć 37 stopni. Nie może być za zimna, ani za gorąca. Temperaturę wody można sprawdzić łokciem lub kupić specjalny termometr do wody (kosztuje grosze). Na rynku dostępne są także wanienki z wbudowanym termometrem – gdzie widać np. uśmiechniętą buźkę, jeśli temperatura wody jest w porządku (nie są dużo droższe, niż zwykłe wanny). Dostępne są także wanny z odpływem, co może ułatwić wylewanie wody. Znajdziecie także foteliki do kąpieli. Kupiłam taki fotelik, ale jeszcze nie używałam.

Oczy

Oczy już noworodkom należy myć codziennie. Powinno używać się do przemycia oka przegotowanej ciepłej wody lub soli fizjologicznej (do kupienia w aptece w małych ampułkach) nalewając na kompres lub mocząc kompres. Bardzo ważne jest jak myjemy oko. Otóż zawsze od strony ucha w stronę nosa – kącika oka. W kąciku oka zbiera się najwięcej bakterii i brudów, więc nie chcemy ich przenosić na pozostałe części oczu. Na każde oko należy użyć nowy kompres. Nie wolno wkładać patyczków do oka.

Uszy

Do umycia uszu dziecka należy przygotować wacik lub kompres, zamoczyć je w przegotowanej wodzie, wycisnąć i delikatnie umyć małżowiny uszne oraz skórę za uszami. Nie wolno nic wkładać do uszu dzieciom. Jeśli już stosujemy
patyczki – wybierzmy te specjalnie przeznaczone dla dzieci i niech służą tylko do wycierania małżowin usznych na zewnątrz. Ważne, żeby uszów nie zamoczyć w wanience w wodzie.

Nos

Noworodki oddychają tylko przez nos, więc bardzo istotne jest, by dziecko miało czysty nosek. Przeważnie dzieci same czyszczą go kichając i usuwając przy tym zanieczyszczenia z noska, ale na pewno warto wspomóc ten proces. Na rynku dostępne są specjalne spraye przeznaczone do czyszczenia nosków noworodkom i niemowlętom (dostępne w aptekach). Można także użyć specjalnych aplikatorów i gruszek wkładanych do nasady noska. Niektóre z nich mają bardzo duży ciąg (podłączane pod odkurzacz)- ja takich nie miałam. Czyszcząc nosek można co jakiś czas przemywać go solą fizjologiczną. Dziecko wtedy zacznie kichać i wyczyści sobie go samoistnie. Dobrze po takim zabiegu położyć je na brzuchu, gdyż wydzielina łatwiej wycieknie z nosa.

Główka i włoski

Niezależnie od tego czy dziecko ma włoski czy nie główkę należy  smarować oliwką i przeczesywać miękką specjalną szczoteczką dla niemowląt. Zapobiegniemy wtedy powstaniu ciemieniuchy. Zacznijmy już od pierwszego dnia! Gdy dziecko osiągnie 4 miesiące można stosować szampony do włosków. Na rynku dostępne są także szampony do ciała i mycia włosów w jednym.

Przed kąpielą należy umyć dziecku pupę i naszykować nową pieluchę.

Zaopatrzcie się w produkty dla noworodków, ważne by na opakowaniu był napis „od pierwszego dnia życia” lub „od urodzenia”, polecam wszystkie emolienty. Kosmetyki można wziąć już ze sobą na porodówkę i stosować je w szpitalu, po to by dziecko się do nich przyzwyczaiło i by co rusz ich nie zmieniać.

Spotkacie się także ze szczoteczkami do mycia jamy ustnej w środku. Na razie nie zdecydowałam się na mycie buzi w środku bezzębnemu dziecku.

I jeszcze jedno. Na pewno usłyszycie, że do kąpieli należy podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu, włączyć „farelkę”, a po kąpieli nałożyć dziecku czapeczkę. Otóż moje drogie i drodzy- nie podwyższałam temperatury w pokoju (bo nie miałam jak), a czapeczkę za namową wszystkich nakładałam, ale tylko do 2 miesiąca życia. Potem stwierdziłam, że to nie ma sensu i dobrze, żeby dzieciaki przyzwyczajały się do temperatury w pokoju. I nie zachorowały, zdrowe jak ryba!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *