MACIERZYŃSTWO, PORADY

O RETY – BLIŹNIAKI

Jeśli spodziewasz się bliźniaków – ten artykuł jest dla Ciebie. Chcę Cię pocieszyć droga przyszła mamo. Nie załamuj się. Na pewno jest to dla Ciebie lekkie zaskoczenie. Wiem jak się czujesz. Może nawet ciąża jest dla Ciebie zaskoczeniem, a podwójna to już w ogóle. Nie załamuj się. Popłacz sobie jeśli chcesz, wyżal się, opowiedz o swoich obawach znajomym, mężowi, a potem przeczytaj uważnie.

Słuchałam innych, przeczytałam kilka książek o bliźniakach i wiesz co? Tylko mnie załamywały. Wszyscy mówili jak jest ciężko, jak trudno, ile pracy będzie mnie to kosztować, kazali szukać niań, babć do pomocy… Naprawdę się bałam. Bałam się, że nie podołam. A przecież chciałam być dobrą mamą.

Nie stać było mnie na nianię, swoją rodzinę mam daleko. Przeprowadziliśmy się jak większość młodych ludzi z małego miasteczka do dużego miasta za lepszą pracą. Nie mam blisko mamy do pomocy. Baaa… Nie mam nikogo oprócz męża do pomocy. Nie znam jeszcze sąsiadów. Mieszkam na 3 piętrze bez windy…

Sprawa wygląda nieciekawie? Być może. Powiem Ci prawdę. Powiem Ci jak to jest mieć bliźniaki. Otóż: fantastycznie! Bliźniaki to super sprawa. Serio. Nie słuchaj tych haseł mówionych z przekąsem i z głupkowatym uśmieszkiem „podwójne szczęście”, „współczuję” i tak dalej. Takie teksty Ci nie pomogą. Ludzie lubią być zazdrośni, szydzący, życzący Ci źle. Doświadczysz także wiele ciepłych słów, życzeń. Naprawdę. Zapamiętaj te dobre chwile, skup się na nich. Nie słuchaj złych opowieści. Każde dziecko jest inne. Twoje też będzie. Nie zaprogramujesz go. Nie wiesz tego jakie będzie. Dlatego zamartwianie nic Ci nie da. Pokochasz je takim jakim będzie.

Gdy urodzą się Twoje maleństwa będziesz przeszczęśliwa. Zapomnisz te wszystkie bóle, męki, zapomnisz o wielkim brzuchu, który nie pozwolił Ci chodzić. Trzeba będzie działać. Owszem pierwsze dni mogą trochę przerażać. Przerażają każdą matkę. Nie tylko bliźniaków. Nie martw się. Jeśli tylko będziesz chciała poradzisz sobie ze wszystkim. Mamy mają w sobie tyle siły!

Nastaw się pozytywnie. Ciesz się ciążą, nadchodzącym czasem. Mnie to uspokajało.

Chciałabym Ci tyle opowiedzieć. I to, że nie zamieniłabym się z nikim. Mam od razu dwójkę dzieci. I to jest super. Pewnie liczysz na moje rady. Mogłabym Ci dać wiele rad, ale chyba nie powinnam nikomu dawać rad. Myślę, że do wszystkiego dojdziesz sama, wypracujesz tak, żeby było dobrze. Moje rady mogą tylko zaszkodzić, bo uwagi, które bym Ci dała były zasadne do moich dzieci, a tak jak już mówiłam każde dziecko jest inne. Powiem ogólnie: przy bliźniakach musisz nauczyć się zorganizowania, poukładania, konsekwencji. Jeśli jesteś osobą poukładaną, zadaniową będzie Ci łatwiej. Jeśli nie- nie martw się, jeśli tylko będziesz chciała nauczysz się tego. Tylko spokój Cię uratuje! Wszystko zależy od Ciebie. I jeszcze jedno: nigdy się nie obwiniaj, nie karć. Czasami sobie odpuść. Nie musisz być perfekcyjna, idealna. Nie katuj się tym. Bądź po prostu mamą. Daj jak najwięcej miłości swoim dzieciom 😉 wtedy i Ty i one będą szczęśliwe. Uwierz mi – może być naprawdę świetnie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *